پژوهشی در باب آیین شمقدریه

شمقدر (س) کیست؟

شمقدر، شتر مقدس حضرت امام نقی (ع) است که بسیار نزد امام نقی محبوب و عزیز بود. امام تقی (ع) به عنوان کادوی تولد امام نقی، شمقدر را که شتری شیرخواره بود برای امام نقی خریداری کرد و امام نقی با توجه به افسرگی شدیدش، به این شتر دلبستگی خاصی پیدا کردند و تا آخر عمر امام نقی، با ایشان زندگی کردند.

از امام نقی دو حدیث مشهور در اشاره به اخوتشان با حضرت شمقدر وجود دارد که مورد بحث عالمان دینی است:

«هر کس شمقدر را آزار دهد، رسول الله را آزار داده است.»

و یا امام نقی در جایی دیگر فرموده‌اند:

قال النقی:
«یا شمقدر… انت منی و انا منک…
ترجمه: ای شمقدر! تو از من هستی و من از تو هستم»

چرا پیروان مذهب شمقدریه معتقدند که شمقدر امام یازدهم است؟

اساس و پایه آیین شمقدریه، بر حدیثی از امام نقی استوار است که پس از آخرین سفرشان به حج فرمودند:

«هر آن‌ کس که من مولای او هستم، پس از من شمقدر مولای اوست.»

البته عباسیون و شیعیان معتفدند که امام نقی کمی مست بوده‌اند و تنها می‌خواسته‌اند دوستی و نزدیکی خود به شمقدر را به صحابه گوشتزد کنند و منظور امام نقی این نبوده که شمقدر را امام بعدی خود اعلام کنند.

اما شمقدران (پیروان شمقدریه) معتقد هستند که امام نقی هیچگاه آب انگور نمی‌خورده و هیچگاه سیاه مست نمی‌کرده که بخواهد چنین سوتی بدهد.

افسار مقدس شمقدر

امام در حدیث نقلین می‌فرمایند:

«انی تارک فيکم الثقلين ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا: بی‌دی‌اف‌ الكتابي و الافسار شمقدري. ان اللطیف الخبیر قد اخبرنی‌انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض وانظروا کیف تخلفونی فیهما.»
ترجمه: من در ميان شما دو چيز گرانبها مي گذارم ، تا به آن چنگ زنید و گمراه نشوید: نسخه‌ی پی‌دی‌اف کتابم و افسار شمقدر. مادام که شما به این دو دست بیازید هرگز گمراه نخواهید شد و این دو یادگار من هیچ گاه از هم جدا نمی‌شوند.

معراج امام نقی به همراه شمقدر

بعد از اینکه خلیفه عباسی از امام نقی طلب معجزه کرد و گفت اگر امام هستی باید بتوانی معجزه کنی، امام نقی مدعی شد که به همراه شمقدر به آسمان هفتم معراج کرده است و شمقدر نیز به عنوان شاهد، در دربار خلیفه عباسی حاضر و شهادت داد. با این حال برخی از پیروان فرقه‌ی لاشیه ایراد وارد کرده‌اند که این در واقع عفیر، الاغ حضرت، بوده است که امام بر مرکب آن به معراج رفته است.

خیانت حضرت شمقدر و مقطوع النسل کردن امام حسن عسگری

نقویون معتقدند که شمقدر مسئول مقطوع‌النسل شدن امام حسن عسگری هستند و ادعا می‌کنند زمانی که امام حسن عسگری پشت یک درب بوده است، به در لگد زده و بیضه‌های امام حسن عسگری در اثر این ضربه، منفجر شده و امام حسن عسگری فاقد فرزند است، به همین دلیل نیز امام نقی شمقدر را به سمت امام یازدهم منصوب کرده است.

همچنین برخی از شیعیان که هیچ دلیلی مستدلی برای مناظره در باب حقانیت آیین شمقدریه ندارند، مدعی هستند که امام حسن عسگری از ترس شمقدر فرزند خود را در چاه جمکران مخفی کرده است و مهدی زمانی برای گرفتن حق پدر مظلوم‌شان ظهور کرده و انتقام‌شان را از شمقدر می‌گیرند.

چگونگی امامت شمقدر بعد از شهادت امام نقی

بعد از اینکه امام نقی در پی توطئه خلیفه عباسی به شهادت رسید، در حالی که حسن عسگری در حال شستن جنازه‌ی امام نقی بود، برخی از اصحاب به استناد حدیث مذکور به گرد شمقدر جمع شده و با بیعت با او، شمقدر خود را به عنوان امام یازدهم معرفی کردند، امام حسن عسگری که بسیار عصبانی شده بودند، شمقدر را دروغگو و خائن به اسلام خطاب کرده و لشکریانی جمع کرد و به شمقدر و اصحابش حمله کرد.

گفته می شود شمقدر و اصحابش از ترس امام حسن عسگری به صحرا فرار کردند و البته برخی از تاریخ‌نگاران می گویند امام حسن او را در میدان مرکزی سامرا کشته است.

فرزندان حضرت شمقدر (ع)

بسیاری از مراجع تقلید، مقام معظم رهبری، حضرت امام خمینی و دیگر بزرگان دین اسلام، همه از فرزندان حضرت شمقدر محسوب می‌شوند. کینه‌ی شتری امام خامنه‌ای نیز بر این رابطه‌ی خونی صحه می‌گذارد.

حضرت شمقدر (ع)

Advertisements

1 پاسخ به “پژوهشی در باب آیین شمقدریه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s