احکام گوزیدن!

توضیح المسائل نقوی
نگاشته امام نقی (ع)
مسئله ۱۲۴۵۶

احكام گوزیدن:
سوال : آیا گوزیدن با صدای بلند اشکال دارد؟
جواب: اگر گوزنده قصد اعلام مطلبی به شنونده را داشته باشد شرعا اشکال ندارد ولی مستحب است که با صدای آهسته و در خفا بگوزد تا محلی برای ریا نباشد.

سوال: آیا شنیدن صدای گوز دیگران اشکال دارد؟
جواب: شنیدن صدای گوز مرد برای مرد و شنیدن صدای گوز زن برای زن اگر به قصد غنا نباشد جایز است اما احوط آن است که بطور غیر مستقیم شنیده شود شنیدن صدای گوز زن توسط شوهر و یا تمام انواع محارمش اشکال ندارد اما بهتر است که هنگام گوزش دست خود را طوری میان باسن بگذارد که صدای آن کلفت و شبیه صدای گوز مردانه بنظر برسد تا جلب توجه نکند.

سوال: ارتباط گوز با شقیقه چیست؟
جواب: ارتباط از نوع ثبوتی است پس کسانی که کمتر می‌گوزند کمتر به عارضه سردرد دچار میشوند و این مسئله به شدت صدای آن نیز بستگی دارد که نباید بیشتر از ۱۲۰ دسی‌بل باشد.

سوال: حکم افرادی که در توالتهای عمومی با صدای بلند می‌گوزند چیست؟
جواب: اگر بقصد ارعاب دیگران باشد باید دیه بدهد که در این مورد باید به احکام دیه مراجعه شود اما اگر بی اختیار باشد باید شدت آنرا سنجید که اگر بیش از ۱۲۰ دسیبل بود مستوجب قصاص نفس است.

سوال: اخیرا عده‌ای همراه با گوزیدن، می چسند. چه حکمی متوجه این افراد است؟
جواب: جایز نیست موجب آلودگی هوا می‌شود.

سوال: اگر گوزنده هنگام گوزیدن متوجه شود که اسهال بوده است چه باید بکند؟
جواب: شورت خود را تعویض کند!

سوال: گوزیدن عروس در مراسم خواستگاری چه حکمی دارد؟
جواب: اگر به قصد خودنمائی باشد حرام است اما اگر می‌خواهد با این عمل خواسته‌ای را به گوش مادر خویش برساند اشکال ندارد اما احوط آن است که آهسته بگوزد.

سوال: پدر بنده کارمند بانک بوده‌اند که متاسفانه براثر شنیدن گوز دار فانی را وداع گفته اند (هنگامی که یک خانم جوان جهت انجام امور بانکی به ایشان مراجعه میکند دفترچه حساب آن خانم به زمین می افتد و وقتی برای برداشتن دفترچه دولا میشود می‌گوزد و چون پدر اینجانب در آن لحظه در حال نوشیدن چای بوده‌اند بر اثر شنیدن صدای گوز می‌خندند و قند در گلویشان گیر کرده بر اثر خفگی می‌میرند) می‌خواستم ببینم آیا دیه‌ای متوجه بازماندگان آن مرحوم هست یا خیر؟
جواب: خواهر محترم، پاسخ این سوالرا می‌توان در سیره‌ی پیامبر یافت که فرمودند خندیدن به صدای گوز دیگران از بدترین اعمال است و ضمنا پدر حضرتعالی بر اثر اصابت گوز دارفانی را وداع نکرده‌اند، بلکه علت وفات خفگی است که جزو پیامدهای خنده‌ی ناشی از شنیدن صدای گوز است. پس هیچ دیه‌ای متوجه شما نمی شود و بلکه اگر گوزنده محترمه شاکی می‌شدند اولیای دم می‌بایست رضایت ایشان را جلب می کردند.

سوال: عده ای گوز خود را حبس و جهت بی اثر کردن شدت صوت آن، آنرا به چس تبدیل می‌کنند. این عده چه حکمی دارند؟
جواب: اشاره کردم؛ جایز نیست موجب آلودگی محیط می‌شود.

سوال: آیا گوزیدن در استخر جایز است؟
جواب: اگر قلپ های آن روی آب بیاید حرام است… مستحب آن است که در کنار دیواره‌های استخر بگوزد.

سوال: گوزیدن در جمع دوستان چه حکمی دارد؟
جواب: گوزیدن واجب کفایی است یعنی اگر در جمعی تنها یک نفر بگوزد گوزیدن در جمع از گردن بقیه ساقط میشود، که حکم آن این است که از آن پس در آن جمع نمی‌توان گوزید و آنرا به گردن دیگری انداخت.

سوال: گوزیدن از چه سنی واجب می‌شود؟
جواب: گوزیدن به نوزادان پسر از چهارده ماهگی و به نوزادان دختراز نه ماهگی واجب است. پس اگر ترک آنرا کرده باشد باید قضای گوز را بجا آورد و اگر خود استطاعت انجام آنرا ندارد بهتر است آنرا به دیگری بسپارد و یا هر پنج شنبه شب دو کیلو نخود برشته خیرات کند و یا در آش نذری نخود و لوبیای دیر پز بریزد.

سوال: همسر بنده با صدای بسیار وحشتناکی می گوزد بطوریکه تاکنون چندین بار شیشه‌های منزل را عوض کرده‌ایم و چندین بار همسایه‌ها از این امر شکایت کرده و حتی یکبار پلیس ۱۱۰ مشکوک به انفجار خمپاره گردید و منزل مارا تفتیش نمود. ادامه زندگی با چنین مردی چه حکمی دارد؟
جواب: اگر در عقد نامه قید شده باشد که همسر جنابعالی مبتلا به عارضه «خود گوز بزرگ کم بینی» است حق متارکه از شما ساقط و باید تمکین و مماشات نمایید. در کتاب «سیاست الاگواز الکبیره» که تنها مرجع علمی بررسی صوت ناشی از گوزیدن در بین علما است در باب بلندی صدای گوز تنها به این نکته اشاره شده است که صدای گوز نمی‌تواند از ۱۲۰ دسی بل بیشتر باشد بطوریکه مستمعی که در پشت دروازه شهر تنها برج و باروی شهر را می‌بیند، نتواند صدای آنرا بشنود. در این خصوص بهتر است ابتدا از میزان شدت صدای گوز همسرتان مطمئن شوید.

سوال: آیا آروغ زدن که اصطلاح مدرن آن باد گلو است حرام است؟
جواب: اگر آروغ بدل از گوز زده شود اشکالی ندارد اما احوط آن است که قبل از آروغ زدن نیت کند مثلا بگوید «یک عدد آروغ می‌زنم برای رضای خدا قربة الی الله». در «تذکره الاگواز فی المعاده الباز» آمده است که: هنگام شنیدن صدای آروغ بدل از گوز باید به شخص متعارغ (یعنی کسی که آروغ زده) بگوید عافیت باشد تو را گوز گلو. دو سه تا آلو بخور جای هلو.

سوال: اگر کسی نداند که در روز چند بار گوزیده چه باید بکند؟
جواب: بر هرشخصی که بسن تکلیف «گوزیدن» رسیده است واجب است که در طول شبانه روز هفت بار بگوزد. اگر سهوا فراموش کند که مثلا شش بار گوزیده یا هفت بار باید بنا را بر شش بگذارد و در یک لحظه سریعا دولا شود تا گوز هفتم را بجا آورد. شک بین هشتمین و هفتمین گوز باطل است و باید دوباره آنرا از ابتدا بجا آورد.

سوال: حکم گوزیدن بی اختیار چیست؟
جواب: گوزیدن بی اختیار موجب صفای دل و جان است که اگر با صدای کمتری صورت پذیرد موجب تقرب بیشتر به درگاه الهی و کاهش ریا می شود. واجب سمعی است که شنوندهی «گوز بی اختیار» جلوی خنده خود را بگیر.

35 پاسخ به “احکام گوزیدن!

 1. در کتب نقویان آمده است

  روزی یکی از اصحاب نقی(غ) سراسیمه بر ان حضرت در مسجد وارد شد و گفت ای فرزند کپسول خدا خواب عجیبی دیده ام. آمده ام تا تعبیر آن را از شما بپرسم

  آن حضرت فرمود بفرما.

  آن شخص گفت خواب دیده ام که قیامت شده و همه مومنان به صف شده اند تا از پل صراط عبور کنند. هرکس که نتوانست از پل بگذرد به پایین سقوط میکند و طعمه گودزیلا میشود. امام هرکس که با چوب بند بازی از پل صراط که به نخ ماند به سلامت عبور کند وارد بهشت میشود.

  من نیز چون دیگر یاران باوفای شما از پل گذشتم اما در آن سوی پل دختری کم سن و سال را دیدم که کلیدی در دست کنار درب بهشت ایستاده بود. ناگهان آسمان تیره و تار شد و از آسمان نوری آمد و شما در کنار آن دختر پدیدار شدید. آنگاه در گوش او زمزمه ای کردید و آن دختر کلید را به شما داد و از صحنه خارج شد.

  ای فرزند کپسول خدا آن دختر که بود و شما به او چه گفتید؟

  آن حضرت بفرمود.

  بسم الله الرحمن الرحیم. ژ. درود خدا بر کپسول او و جانشین برحق ایشان علی و دختر پاک و باوفای ایشان فاطمه و درود و سلام بر تمام جانشینان آن حضرت از ابتدا تا الان.
  با سلام بر روح پر فتوح بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی و امام عصر ما امام نقی . آن دختر فاطمه (ص) داف خانواده کپسول خدا بود . و من در گوش او گفتم. کلید رو بده به من و برو. نمیخوام ایندفعه هم لای در بمونی

 2. ابولاشی پریشان به نزد امام حمام آمد وگفت چه نشسته اید که دوباره مظلوم واقع شدید ابن خزعبل از خودش اولین نشست سرای اهل قلم ( اخلاق سیاسی )* در کرده و از همه کور وکچل های امامت و ولایت نامبرده واز شما که کاپیتان امامان در اخلاق هستید نامی نبرده در حالی که صاحب رساله صحیفه نقویه وکرسی تدریس اخلاق نقوی هستید
  امام حمام درحالی که از عصبانیت بر خود می بولید فرمود: ای غایط ما بر ابن خزعبل که به اندازه عفیر هم نمی فهمد
  *http://www.drkhazali.com/index.php/1388-11-13-14-14-13/231-1388-11-13-13-52-05/1785-1391-04-03-22-31-53.html

 3. دوستان کسانی که اینجا لینک میزارن به سایتهایی مثل اینی که نقیچه گذاشته, روش کلیک نکنید. به زبان ساده بگم ممکن لینک آلوده باشه و بدون اینکه متوجه بشید کنترل سیستمتون تو دست دیگری بیفته

 4. از وقتی شنیدم لاریجانی گفته «ایران بزرگترین دموکراسی است و باید از ما تقدیر شود» دائم دارم میگوزم. آیا گناهی مرتکب شدم؟

 5. اگر امکان داشته باشد لطفا» یک کمپین بزنید بنام: هیئت متوسلین به پروستات مقدس امام خامنه ای معصوم (ص) برای گشایش فرج فاطمه زهرا(ع) وفرج زینب کبرا (س) بزرگ بانوان اسلام.

 6. یعنی من تو کف اینم که این همه چرت و پرت و جفنگیات میگین یعنی ادم تو دستشویی عمومی باید دستگاه میزان تشخیص صدا بذاره در کونش ببینه صدای گوزش چقدره که اگه بلند بود بره دیه بده
  واقعا براتون متاسفم که اسلام و با این کاراتون خراب کردین
  اخه من فقط درگیر لحن گفتنت موندم:اگر (گوزنده)
  فقط میتونم بگم متاسقم

 7. قران به چهار بند کمرت بزنه دو نصفت کنه به حق همین ماه عزیز و شب های قدر که اینقدربه معصومین بد بیراه میگی نتیجه این کارات تو همین دنیا می بینی.

 8. خدا نکشتتون ساعت چهار صبح روانم بهم ریتته بود خوابم نمیبرد یا قرص خواب خوردم اومدم سایتتونو اتفاقی باز کردم ترکیدمممم از خنده،خدا خیرتون بده

 9. خفه شو
  کسکش حرومزداه
  شک نکن مادرت جنده اس
  معلومه یه کیر حسابی از مذهب و دین خوردی که اینجوری مطلب مینویسی

 10. لطفا با هم شان خودتان شوخی کنید اگر احیانا یک درصدی احتمال بدهید دین اسلام دین واقعی باشد اونوقت وفتی دستتان از این دنیا کوتاه شد اون دنیارو میخاییید چی کار کنید ی کم احتیاط شرط عقل است

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s