قوانین

قوانین كمپین

فعالیت در این كمپین برای هر فردی كه عضو آن شود و قوانین كمپین را رعایت كند، صرف نظر از قومیت، ملیت، زبان، نژاد، فرهنگ، نگرش سیاسی و…، آزاد است (ضمن آن كه هیچ محدودیت سنی برای فعالیت در این كمپین یا خواندن مطالب آن وجود ندارد). تمام اعضا می‌توانند به صورت آزادانه (اما با رعایت قوانینی كه در پی خواهد آمد) پست‌ها و كامنت‌های خود را در پیج كمپین منتشر سازند. اما طبق قوانین زیر، برخی پست‌ها و كامنت‌ها ممكن است نامناسب تشخیص داده شود كه بنا بر صلاحدید “ادمین” ممكن است از پیج حذف شود یا تذكر دریافت كند. بدیهی است كه تمامی اعضای كمپین می‌باید شخص “ادمین” را به عنوان ضامن اجرایی قوانین به رسمیت بشناسند.

پست‌ها و كامنت‌هایی كه نامطلوب تشخیص داده می‌شوند

 1. 1. موارد حاوی كلمات و عبارات ركیك جنسی و عامیانه؛
 • از آنجا كه یكی از جنبه‌های مهم و برجسته‌ی مذهب و دین، امور جنسی است، نوشتن مطالبی كه به نحو معتدل و غیر توهین‌آمیز به امور جنسی بپردازند، مانعی ندارد. اما خط متمایزكننده‌ی مطالب جنسی معتدل و مطالب جنسی افراط‌گرایانه، بسیار باریك و ظریف است و نیازمند دقت فراوان. همچنین باید توجه كرد كه افراط در مطالب مربوط به امور جنسی، می‌تواند به بزرگترین نقطه‌ ضعف كمپین تبدیل شود كه از یك طرف، باعث ریزش اعضا و از طرف دیگر باعث افت شدید كیفیت پیج شود. بنابراین، یكی از مهمترین پیش‌شرط‌های ادامه‌ی فعالیت در این كمپین، رعایت اعتدال در مطالب مربوط به امور جنسی است. همچنین باید اشاره كنیم كه اشاره به كلمات و عبارات جنسی یا به اصطلاح “ركیك”، لزوماً چیزی ممنوع نیست، بلكه این كار می‌باید به صورت طنزآمیز و ادبی انجام شود و هدف از آن، انتقال یك پیام یا مضمون به نحوی خلاقانه و بدیع باشد. در واقع، صرفاً ذكر كردن این گونه كلمات و عبارات به صورت پی‌درپی و با لحنی همواره “عامیانه”، نه تنها حالت طنز را زایل می‌كند، بلكه به مرور زمان، جاذبه‌ی این گونه مطالب را نیز از بین می‌برد. چكیده‌ی این مطلب آن است كه نباید مخاطبان را با مطالب ركیك و جنسی، “بمباران” كنیم، بلكه این مطالب را به صورت ملایم و ادبی و با “طنازی” به آنها ارائه نماییم.
 • در همین زمینه بسیار مهم است به یاد داشته باشید كه یكی از مهمترین دلایل لزوم رعایت محتوای مطالب، این است كه هیچ شرط سنی برای این كمپین تعیین نشده است. بسیاری از سایت‌ها و وبلاگ‌هایی كه حاوی مطالب جنسی و ركیك هستند، شرط سنی را در ابتدای ورود به سایت قرار می‌دهند تا كودكان و نوجوانان (عموماً افراد زیر 18 سال) از ورود به سایت خودداری‌ كنند. اما چون كمپین ما چنین شرطی را قرار نداده، لازم است همواره به یاد داشته باشید كه مطالب این پیج ممكن است توسط كودكان و نوجوانان نیز خوانده شود.
 1. 2. موارد بی‌ربط به موضوع نقویت؛
 2. 3. مواردی كه صرفاًجوكباشد؛
 3. 4. موارد حاوی مطالب و جوک‌های قومیتی و نژادپرستانه كه به نحوی توهین به ملیت‌ها، قومیت‌ها، اقلیت‌ها، زبان‌ها، لهجه‌ها و فرهنگ‌های داخل یاخارج از ایران باشد؛
 • در این مورد باید به ویژه از مطالبی نام برد كه در ضدیت و خصومت با اعراب باشد. اگر چه ایران در طول تاریخ خود از اعراب زیان‌های فراوانی متحمل شده است و مذهب فعلی ایران نیز ریشه‌ای عربی دارد، اما این نباید باعث شود تا مطالبی منتشر شود كه توهین به اعراب و فرهنگ عربی باشد. اعضای كمپین می‌باید در عین حفظ روحیه‌ی انتقادگری خود، حقوق اعراب- به عنوان ملتی همپایه‌ی سایر ملل- و احترام به آنها را فراموش نكنند.
 1. 5. موارد حاوی مطالب زن‌ستیزانه كه توهین بهزنوزنانگیباشد؛
 • توضیح این مطلب نیز همانند توضیحی است كه برای بند نخست آوردیم. در این مورد نیز اشاره به موضوعات “زنانه” به این شرط كه با اعتدال و طنازی همراه بوده و هدف آن، انتقال پیام یا مضمونی انتقادی باشد، نه تنها مانعی ندارد، بلكه تشویق می‌شود.
 • نكته‌ی مهمی كه باید ذكر شود، آن است كه محدود كردن مطالب در این مورد و موارد دیگر، به معنای “مقدس” دانستن این امور نیست. بلكه هدف اصلی، حظ متانت و جایگاه كمپین به عنوان یك تجمع روشنفكرانه است. اساساً مقولاتی مانند “زنانگی”، “ملت”، “كشور”، “زبان”، و “فرهنگ”، موضوعاتی مقدس نیستند و ما نیز به دنبال تقدس بخشیدن به این امور- كه كاملاً مخالف هدف اصلی ماست- نیستیم. تمامی این مقولات قابل نقد هستند و تمامی اعضا تشویق می‌شوند تا با استفاده از فضاهای موجود برای به اصطلاح “مانور”، این مقولات را- با تأكید ویژه بر مذهب شیعه و حوزه‌های مرتبط با آن- به چالش بگیرند.
 1. موارد حاوی ارعاب و تهدید دیگران؛
 • لازم به ذكر است كه اگر چه هدف اصلی طنز و انتقاد ما، دین و مذهب است، اما هیچ دشمنی و خصومت اساسی و ذاتی با افراد مذهبی و دیندار نداریم. بنابراین اعضای كمپین نباید هیچ‌گونه خصومت و خشونت علنی در مقابل افراد دیندار بروز دهند و حتی در مقابل توهین‌ها و تهدیدهای احتمالی، صرفاً می‌باید روحیه‌ی تساهل و تسامح خود را حفظ كنند. كمپین ما اساساً به دنبال خشونت‌آفرینی و ایجاد جو تهدید و وحشت و دشمن‌پنداری ذاتی نیست.
 1. 7. موارد حاوی یا مشوقكودك‌آزاری؛
 2. 8. موارد حاوی یا مشوق نقضحقوق حیوانات؛
 3. 9. موارد حاوی یا مشوقتخریب محیط زیست؛
 4. 10. موارد تكراری و بدون ذكر منبع كه قبلاً در همین پیج استفاده شده باشد؛
 • نقل قول دوباره‌ی برخی پست‌های قدیمی و محبوب، به شرطی كه منبع آن ذكر شود و در فواصل زمانی نسبتاً زیاد باشد، مانعی ندارد. در همین ارتباط لازم است بگوییم كه یكی از اصول اساسی این كمپین، حفظ حقوق معنوی (كپی‌رایت) است. هر عضو كمپین صاحب پست‌هایی كه در پیج كمپین قرار می‌دهد، تلقی می‌شود و هیچ‌كس مجاز نیست بدون ذكر منبع، پست‌های دیگران را به نام خود منتشر كند.
 1. 11. مواردی كه حاوی مطالب تبلیغی برای سایت‌ها و پیج‌هایی باشد كه در راستای اهداف و مسیر كمپین نیست.

پیشنهاد هایی برای فعالیت در كمپین

 1. زبان رسمی كمپین، پارسی است. در واقع بهتر است تمامی پستها و كامنت‌ها به پارسی نوشته شود. البته استفاده از سایر زبان‌ها نیز در صورت ضرورت، مانعی ندارد.
 • نكته مهم، عدم استفاده از “فینگلیش” در پست‌ها و كامنت‌ها است. خواندن و درك متونی كه به “فینگلیش” نوشته می‌شود، معمولاً كار پرزحمت و زمانبری است كه باعث می‌شود تا اكثر افراد این گونه نوشته ها را نادیده بگیرند. بنابراین به سود تمامی اعضا است كه از كاربرد فینگلیش خودداری كنند.
 • همچنین بهتر است در زبان نگارش خود تا حد امكان، قواعد درست‌نویسی پارسی را در نظر گرفته و از به كار بردن كلمات و عبارات بیگانه- مگر در جاهای لازم، مانند كلمات و اصطلاحات عربی كه در فقه و امور دینی بسیار به كار می‌روند- خودداری كنید. یكی از اصول شایسته‌ی نگارشی، استفاده به اصطلاح “طنازانه” از عبارات و كلمات فقهی و دینی است كه علاوه بر بالا بردن كیفیت مطالب، به درك فهم و معنا نیز یاری می‌رساند.
 1. از گذاشتن مطالب جدی و به راه انداختن بحث‌های جدی جز در قسمت “بحث” (Discussion) خودداری کنید؛
 2. بهتر است از یك نام و لوگوی ثابت برای خود استفاده كنید تا به اصطلاح از یك “شخصیت مجازی” شناخته‌شده برخوردار شوید.
 3. بهتر است نام كاربری خود را به صورت پارسی (با حروف پارسی) بنویسید.
 4. از كاربرد نام‌ها و لوگوهای توهین‌آمیز و مستهجن جداً خودداری كنید.
 5. یكی از اصول اساسی این كمپین، نظارت همگانی اعضا بر یكدیگر است. هر عضو كمپین می‌باید خودش را در قبال حفظ كیفیت و جلوگیری از ابتذال و هرزگی مطالب، موظب بداند و در صورت مشاهده‌ی هر گونه مورد خلاف یا نامناسب، به صورت صریح و البته بدون توهین، تذكر داده و خود نیز در مقابل تذكر دوستان، واكنش منطقی و دوستانه‌ای نشان دهد. هدف از این كار، حفظ كیفیت پیج و ارتقای همكاری‌های بین اعضا است.
 • در همین زمینه باید تذكر داد كه اعضا از دادن به اصطلاح “لایك‌های رفاقتی” دوری كنند. هر لایك به منزله‌ی تأیید محتوای یك پست یا كامنت است و هدف از آن، حمایت از مطالب خلاقانه، پربار و مفید و كم كردن حجم مطالب بی‌مورد، تكراری و نامناسب است. ضمن آن كه لایك زدن پست‌ها و كامنت‌ها به روش “رفاقتی” و به اصطلاح “فله‌ای”، علاوه بر بی‌ارزش كردن “لایك”، باعث افت تدریجی كیفیت پست‌ها و كامنت‌ها می‌شود.
 1. یكی از تجریات مفید در تقریباً تمامی عرصه‌ها، ارتباط معكوس “كیفیت” و “كمیت” است. اعضا باید توجه داشته باشند كه در صورت زیاده‌روی در نوشتن و پست كردن مطالب، كیفیت مطالب آنها به طور خودبه‌خودی كاهش یافته كه این امر به نوبه‌ی می‌تواند باعث افت كیفیت كمپین نیز بشود. بنابراین توصیه می‌شود اعضای كمپین تعداد پست‌های خود را در طول روز به حداكثر سه یا چهار مورد محدود كنند تا از سویی، كیفیت مطالب كمپین كاهش نیابد و از سوی دیگر، پست‌های همه‌ی اعضا دیده شود.
 • در این راستا توصیه می‌شود اعضا بیشتر به بررسی و بحث پست‌ها و كامنت‌گذاری بپردازند. در بسیاری موارد دیده شده كه كیفیت و محتوای كامنت‌های یك پست از خود آن پست، بیشتر و مهمتر بوده است.
 1. یكی از مهمترین نكاتی كه باید مورد توجه اعضا قرار گیرد، حفظ امنیت است. برای فعالیت در این كمپین، نیازی به آشكار كردن نام و مشخصات اصلی خود نیست. بهتر است- و شاید لازم باشد- كه برای فعالیت در این كمپین از یك نام كاربری جعلی و بدون مشخصات اصلی خود استفاده كنید و هرگز مشخصات اصلی خود را- جز برای افراد كاملاً قابل اعتماد- فاش نكنید. در واقع انتخاب یك نام كاربری جعلی ولی ثابت، می‌تواند علاوه بر مخفی كردن هویت اصلی كاربران، به آنها یك شخصیت مجازی دائمی و شناخته‌شده اعطا كند. بنابراین، توصیه‌ی اكید به اعضا این است كه رعایت امنیت را وظیفه‌ی خود بدانند.
 2. یكی از نكات مهم در كمپین، برابری تمام اعضای كمپین است. تمام اعضای كمپین- چه اعضای قدیمی، چه اعضای جدید؛ چه اعضای فعال، چه اعضای غیر فعال- از حق مساوی در پست گذاشتن، كامنت گذاشتن، لایك زدن، انتقاد كردن، نظر دادن، شركت در رأی‌گیری‌های احتمالی و…. برخوردار هستند و هیچ فردی حق فخرفروشی، تحكم، و مؤاخذه كردن را نسبت به اعضای دیگر ندارد. همان‌گونه كه در سطور بالا نیز اشاره شد، انتقادهای احتمالی افراد نسبت به یكدیگر می‌باید با لحنی محترمانه و دوستانه و بدون تحكم انجام شده و از دشمن‌تراشی و ایجاد خصومت دوری شود، ضمن آن كه اعضا می‌باید از فحاشی- چه خطاب به اعضای پیج، و چه خطاب به مخالفان كمپین- خودداری كنند.

10. نكته‌ی دیگری كه اهمیت بسیار دارد، این است كه اعضا همواره باید به ماهیت روشنفكرانه و سطح بالای این كمپین نظر داشته باشند. این كمپین از هر نظر می‌باید الگو و سرآمد پیج‌های دیگر باشد. از جمله در زبان و گفتار، در بیان انتقادها و نكته‌ها، و در برخورد با افراد. اعضا باید در نظر داشته باشند كه بیان مطالب در این كمپین همانند بیان مطلب در جمعی دانشگاهی و روشنفكر است كه می‌باید با زبانی نسبتاً پاكیزه، ملایم و در این مورد، طنازانه و ادبی انجام شود. این كمپین با هدفی ارزشمند و روشنفكرانه پایه‌گذاری شده كه بیشتر به زبان طنز و جهت‌گیری نقادانه تكیه دارد. در نظر گرفتن ماهیت روشنفكرانه‌ی این كمپین، تضمین‌كننده‌ی تداوم و موفقیت آن خواهد بود. در هر حال به یاد داشته باشید كه فرهنگ نوشتاری و گفتاری ما، خود بزرگترین نماینده‌ی طرز تفکر ما است.

به امید جهانی عاری از نادانی، خرافات، تعصب و افراطگرایی

به امید آزادی، خوشبختی، رفاه، و پیشرفت نسلهای آتی بشر

به امید گسترش علم و اندیشهی علمی

و در نهایتبه امید گسترش اندیشهینقویتدر جهان

و به امید روزی كهنقویونبتوانند آزادانه به گرد هم جمع شده

و اندیشهی خود را تبلیغ كنند

هیچ‌كس و هیچ‌چیز آن قدر مقدس نیست كه نتوان آن را به طنز گرفت

تهیه‌شده توسط جمعی از اصحاب وفادار امام نقی

26 پاسخ به “قوانین

 1. سلام دوستان

  من نویسنده وبلاگ کم رنگ و پررنگ هستم، یک پیشنهاد دارم. کمپین یادآوری امام نقی فراگیر شده و تقریا اهالی گودر و فیس بوک اونو می شناسن. یک لوگو واحد برای وبلاگ های فارسی طراحی کنید که تمام وبلاگ نویس ها بتونن اون رو گوشه وبلاگ شون بذارن و با کلیک کردن روی اون به صحفه فیس بوک یادآوری امام نقی یا وبلاگ امام نقی بیان.

  این ایمیل من هست

  kamrangoporrang@googlemail.com

  و این آدرس وبلاگم

  http://kamrangoporrang.wordpress.com/

  منتظر جوابتان هستم
  درود،
  کمرنگ

 2. این قوانین بچه اساسی نوشته شده؟چرا دم از ایرانی بودن میزنید اگه شما به فرهنگ خودتون ایمان دارید نباید به کسی توهین کنید؟به هیچ وجه شما تاریخ رو براساس واز زبان کسانی میخونید که منتقد نیستن بلکه متنفر و حسود هستن.شما گفتید ایران قبل اسلام خوب دوست عزیز من ایان قبل اسلام چه دست آوردهایی داشت؟چندتا ایران اون زمان دانشمند به نام داشت ؟چندتا تاریخ نویس داشت؟شما دارید راهی رو میرید که آقایون میخوان

  • پیشرفت بشر حکم می کنه که خرافات و عقاید بی پایه رو کنار بزاره، حتی اگه در گذاشته های دور یا نزدیک فوایدی هم برای بشر داشته. بنابراین صحبت از هزار و چهارصد سال پیش رو کنار بزاریم. الان وقت اینه که با کوبیدن این خرافات از قداستشون کم کنیم. این به مردم معتقد فرصت اندیشیدن میده.

 3. نفرين و لعنت خدا بر كساني كه اين سايت رو درست كردند و من نميدونم با نوشتن اين مطالب و گذاشتن عكسهاي توهين آميز چرا از شدت ناراحتي سنگ نميشن؟ نفرين نفرين نفرين خدا بر شما- دست كمي از شمر و خولي و يزيد نداريد.شرم كنيد و توبه كنيد كه خداوند بسيار تواب و رئوف هست

  • البته اونجور که شیعیان میگن یزید خیلی هم آدم بدی نبود. خطبه زینب رو در دربار یزید به یاد بیاور و خیلی زود به این نتیجه می رسی که همین که یزید به یک زن اسیر اجازه سخنرانی بده یعنی اینکه خیلی آدم دموکراتی بوده.

 4. روزی دوزن ادعا میکردند که مادر یک نوزاد پسر هستند. شکایت پیش نقی بردند…
  نقی به هر دوزن فرمودکه درازبکشند و سپس با هر دو جماع نمود وروی به یکی از آنان کرد وگفت الحق که فرزند تو است زیرا که فرج گشادی داری که نشان از تازه زاییدن است.

  امام وتبدیل هر فرصت به جماع

 5. شما گفتی :هيچ‌كس و هيچ‌چيز آن قدر مقدس نيست كه نتوان آن را به طنز گرفت
  پس :هولوکاست یه دروغ بزرگ که رژیم جعلی صهیونیست اونو ساخته
  شما گفتی :هيچ‌كس و هيچ‌چيز آن قدر مقدس نيست كه نتوان آن را به طنز گرفت
  پس :اگه طنز همون مسخره کردنه صاحبان این سایت یه مشت گوساله … نه ببخشید … خوک کثیف هستن که ارزش های انسانی براسون مهم نیست
  شما گفتی :هيچ‌كس و هيچ‌چيز آن قدر مقدس نيست كه نتوان آن را به طنز گرفت
  پس : اگه منظوذتون انتقاد یا طرح ابهام محترمانه بدون توهین حق با شماست

  • من به شخصه فکر می‌کنم هولوکاست (حالا در ابعادی بیشتر یا کمتر) اتفاق افتاده ولی اینکه شما چنین نظری ندارید برایم اهمیتی ندارد و ناراحت نخواهم شد. از برچسب خوک و… هم واقعا ناراحت نمی‌شوم. چرا باید ناراحت بشوم. مگر حرف شما خللی در زندگی من وارد می‌کند؟‌ بعد اینکه دین شما نظری خلاف شما دارد و برای مرتد مودب و غیرمودب تفاوتی قائل نشده و تیغ را به مساوات به گردن هر دو می‌کشد. من هم حداقل کاری که می‌توانستم در مقابل افرادی که در به در پی کشتن ما هستند را انجام داده‌ام، یعنی شوخی و خنده. اینکه شما توان پذیرفتن این را هم ندارید واقعا تاسف‌بار است.

 6. نه عزیزم هیچ چیز مقدس نیست واسه همین است که شما الان توهین ( با طنز فرق دارد) می کنید ولی کسی برای سر شما جایزه تعیین نمی کند ولی تا می گویند محمد رگ گردن همه شما باد می کند . تا حالا شده یکی از محمد که سهل است از همین ولی فقیه یک شبه شما ایراد بگیرد، شما قصد کشتن او را نکنید ، بعد صحبت از انتقاد می کنبد ؟!!!!!
  هرچند در حال حاضر بحث ما هولو کاست نیست ولی شاید هولوکاست هم تماما دروغ باشد . اینجا بحث مصداق نیست ، اتفاقا دست روی نقطه ای گذاشتید که همه با ایجاد دروغ و سپس کشیدن پرده تقدس سعی در ماست مالی کردن حقایق می کنند . هیچ چیز جز حقیقت مقدس نیست

  • اگر به این ها بگویید هولوکاست واقعیت تاریخی با مدرک و عکس است که 60 سال پیش اتفاق افتاده و هنوز بازماندگانش زنده اند می گویند شما صهیونیست هستید . این ها روز روشن آدم می کشند می گویند در زندان ما منافقین آدم کشته اند و شکنجه کرده اند !!!! ما برای چه با شما بحث می کنیم !!!!

 7. ادمین جان،

  یک ایده دارم که مایل هستم آن را با تو در میان بگذارم. اگر امکان دارد یک ایمیل بزن تا بتوانم با تو مکالمه کنم. با سپاس!

  یا نقی

  • سلام، من الان یک مقدار درگیری ذهنی دارم، برای همین لطفا حدود ۱۶-۱۷ ژولای دوباره یک کامنت بگذارید تا به شما ایمیل بزنم. خیلی متاسفم ولی واقعا الان شدیدا درگیر کاری هستم.

   • سلام،

    هیچ اشکالی ندارد. برای نوشتن اعلامیه پیشنهاد برگزاری جشن تولد نقی کمک و راهنمایی لازم داشتم. کیبورد تایپ فارسی ندارم و تایپ فارسی هم بلد نیستم. از وب نگارهای آنلاین استفاده کردم و کلمات را دونه دونه مثل همیشه (برای کامنتها) کلیک کردم. پدرم در آمد! یک صفحه ۱۲ ساعت طول کشید! آن را در صفحه «در باره کمپین» وبلاگ تو گذاشته ام. سعی کردم در کمپین یاداوری هم بگذارم ولی آن را نمیبینم. زیاد به social network ها آشنا نیستم. از وقتت سپاسگزارم!

    یا نقی

 8. کثافتا یه بار برین اون قانون اشغالتون را بخونید.
  آشغالی که میگی علم تو اصلا میدونی علم چیه؟ دیدگاه تو از علم سکس هست؟ لجن شماها میدونین در مورد چه کسایی دارین حرف میزنین؟ خواهشا از دین حرف نزن بیشعور کافر پیش شما شرف داره.
  مگر نمیگید مخالفید بیاید مخالفتتون را اعلام کنید تا بعد جوابش را بشنوید.
  یکم برو تاریخ بخون بعد درمورد مسائل هلوکاست و … حرف بزن.

  • اون اسلام است که همه فکر و ذکرش روابط جنسی است . کدام احمقی به تو گفته بقیه دنیا همه فقط در فکر سکس هستند ؟ اون کس هایی که تو ازشون دفاع می کنی 1400 سال پیش مردند . شما احمق ها و یک سری احمق تر از شما به همراه یک سری شارلاتان جمع شدید یک خزعبلی درست کردید به نام اسلام . اما اگر عقلت کار می کند جواب سوال های منو بده
   1- قران 20 سال بعد از مرگ محمد و توسط عثمان جمع شده ، در زمان نزول قران کلا 17 نفر نوشتن بلد بودند یعنی قران رو مردم حفظ می کردند حالا تو بگو الان از صحبت های 20 سال قبل نه یک هفته قبل کسی که دوستش داری یا پیش نماز محله ات یا نماز جمعه هفته پیش جمله به جمله چقدر یادت است ؟ حالا می فهمی قرانی که دستت هست چقدر دقیق هست
   2- 60 جلد فقط حدیث داریم ، تو بگو این امام ها روزی چند تا حدیث می کفتند ؟
   3- آخوند ها بالای منبر چنان صدر اسلام رو شرح می دند که اگر سناریو دستشون بدی نمی شود این جوری داستان کفت ، حتی از اتاق خواب محمد هم حدیث دارند ، تو بگو کی اونجا بوده ؟
   4- مشکل ما افرادی که 14 قرن قبل مردند نیست ، مشکل تفکری است که با استفاده ابزاری از این افراد و ایجاد سنگر تقدس برای امامان و پیامبر در حال چپاول و غارت مردم هستند و اقدام به تحمیق مردم می کنند
   گیرم که هلوکاست دروغ است ، این هم تایید حرف من است که در جهانی که کتاب و رادیو و چاپ و روزنامه است می توان تاریخ 60 ساله را تحریف کرد آن وقت در زمان بربریت و عدم سواد و نبود کاغذ و … در قبایل پراکنده عرب قرآن رو دقیق حفظ کردند !!!! الان هم نیا بگی در قران گفته نحن له لحافظون . استناد کردن مسند به سند در فلسفه و حقوق و بحث علمی قبول نیست . چون بعید می دانم سوادت هم به مباحثه برسد برو با ولیت بیا

   • سلام آدم جان من یه شیعه هستم
    در جوابت میخوام بگم
    1)در مورد اون قرآنی که میگی حق با توه اما اینو باید بدونی قبل از اون همون 17 نفری که گفتی نوشته هاشونو واسه مردم میخوندن و بعضی هاشونم اونهارو حفظ می کردن مثل اینه که تو الان شعرایی رو که تو دبستان خوندیو هنوز یادته یا مثه جدوله ضرب پس اگه بخوای منطقی هم به این موضوع نگاه کنی میبینی چیزه عجیبی نیست.
    2)60جلد شایدم بیشتر حدیث داریم ولی این حدیث ها واسه سیزده تا انسانیه که هرکدوم تویه یک بازه زمانی زندگی کردن ثانیا این احادیث بعضیهاشو چند نفر در چند کتاب مختلف نوشتند پس میبینی که این هم چیز پیچیده ای نیست.
    3)در مورد این آخوندها من با تو موافقم چون بیشترشون از این راه نون می خورن اما باید اینو هم در نظر بگیریم که تعداد کمی روحانی خوب و با وجدان وجود داره پس نباید همه رو جمع بست.
    4)در مورد آخر هم تا قسمتی با تو موافقم.
    در آخر خواهشی که از همتون(چه مسلمونا چه نقویها) دارم اینه که بیایید به جای مسخره بازی و فحش و توحین به هم مثل یه آدم باهم صحبت کنیم سوالامونو با احترام بپرسیم و با احترام جوابامونو بگیریم.اسلام به خودی خودش دین خوبیه اما هرکس میتونه برداشت خودشو ازش بکنه چه خوب چه بد به نظر من مهم این نیست که هرکی چه دینی داره مهم اینه که هرکس هر دینی داره به عقاید بقیه هم احترام بزاره.
    همن طور که صائب تبریزی میگه:
    بر در فردوس نشیند کسی تاکه به درگاه قیامت رسی
    از تو نپرسند که در راه عشق پیرو زردشت بدی یا مسیح
    ممنون از وقتت همتونو دوست دارم.

 9. شیمبل زنگ به ننت بزن بیاد امشب ما بگایمش
  خوار کسه ننه جنده تخم حروم کس ننتو پاره میکنم
  کس کش بی ناموس حرومزاده ننه جنده
  کیرام تو ناموست کیرام تو دهن ننت با بچه بزرگ کردنش کس کش بزرگ کرده
  شما یه مشت حروم لقمه هستید

 10. آدم خشکله این قرآنی که تو میگی چرا تو این دنیا و تو حرومزاده نتونستی یه سوره مثل اون بیاری
  اگه اوردی اسلام کشکه
  برو تو ادبیات عرب تحقیق کن قران ماورا کلام انسانه
  بعد 60 جلد حدثی که تو میگی یه کس کشهایی مثل تو در اون دوران احادیث جعلی وارد کردن مانند عایشه ی حرومزاده بعدش ما 12 تا امام داریم 60 تقسیم بر 12 میشه 5 یعنی نمیشه 5 تا کتاب در 60 سال نوشت پس برو کس شعر نگو
  یکی این حرفها رو بهت زده داغ کردی
  یه کم فکر هم بد نیست سگ آدم نما
  ببخشید حیف اسم سگ

 11. قران شعر بوده اصلا معجزه قرآن همین است مااگر مدعی هستیم وفرض ما بر این است که قرآن کلام خداست حالا میخواهیم به حکم برسیم وآن را اثبات کنیم. اگر خدا یعنی کسی که از بشر خیلی داناتر وبرتر است بر اساس فرض قضیه ؛ آن را گفته به همین دلیل آن را در زمان اعراب جاهلیت بصورت شعری زیبا البته نثر مصنوع ومسجع یعنی نثر آهنگین و وزین بیان شده وعلت آن حتما همین بوده که براحتی توسط هر شخص بی سواد وحتی کم ذهن وکند ذهن قابل حفظ شدن باشد. واین خودش چند مسئله را اثبات میکند. یک اینکه خدا چرا نثری ساده ومحاوره گونه

 12. واقعا اصحاب وفادار امام نقی وعلیه السلام هم که گفتید هستید کسی شکل بابای بابای خودت را آنطور بکشد حتی اگر روی اسکناس که نه روی الماس هم آنرا حک کند وپخش کند اگر منزجر نشوی بهت میگن اتسان یا ایرانی بی غیرت اگر منقلب بشوی پس چطور ادعا میکنی اصحاب وفادار آن امامی وبآو اینطور شوخی پست ومبتذل میکنی اصلا ایرانیان اصیل با بزرگتر خود هم اینطور بی احترامی میکردند چه حقی به شوخی دارید البته مطمئنم که تا الان خدای بخشنده ومهربان همه ما را به راه صحیح. وانسانی بخشنده ومهربان

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s